Wspomnienie Chrztu Polski

2016_chrzest_Polski_44W niedzielę Dobrego Pasterza w naszej wspólnocie włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski.
Ks. Andrzej na każdej Mszy św. wygłosił okolicznościowe kazanie, w którym Ojczyznę porównał do Matki oraz przywoływał cytaty wielkich Polaków o naszej Ojczyźnie. Nie mogło zabraknąć fragmentów listu Papieża Franciszka napisanego z okazji polskiego Jubileuszu. Po homilii wszyscy zebrani odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne.
Podczas Mszy św. o godz. 11.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 (pod opiekę swoich katechetek) przedstawiły krótką scenkę opowiadającą o Chrzcie Polski. Ks. Andrzej przypomniał dzieciom, że to bardzo ważne wydarzenie także dla nas, bo dzięki tamtym wydarzeniom możemy dziś spotykać się w naszej świątyni i wyznawać wiarę w Pana Boga. Następnie wszystkie dzieci z ks. Andrzejem poszły podziwiać nowy witraż.

Dobry Pasterz w witrażu

2016_witrazNa początku minionego tygodnia w naszym kościele pojawił się nowy witraż. Na bocznym wejściem do kościoła od strony plebanii zamontowano witraż Jezusa, Dobrego Pasterza. To pierwszy z dwóch planowanych na ten rok witraży. Drugi będzie przedstawiał scenę z objawień fatimskich.
Przy okazji jeszcze raz dziękujemy za kolędowe ofiary składane na wymianę witraży i comiesięczne ofiary z okazji kolekty budowlanej. Bóg zapłać.
No i cieszymy się z prac trwających przy wykończeniu ogrodzenia kościoła.

2016_budowa_ogrodzenia_01

Z Rządza prosto na Euro 2016

2016_z_rzadza_na_euro_012016_z_rzadza_na_euro_02W sobotę, 9 kwietnia, na trzech halach sportowych w Toruniu odbyły się Mistrzostwa LSO Diecezji Toruńskiej w Piłce Halowej. Uczestniczyła w nich drużyna naszej parafii.
Do finału dostaliśmy się jako przedstawiciele naszego dekanatu. Walczyliśmy z zespołami innych parafii w kategorii „lektorzy młodsi”. Team stworzyli: Janek Skoczylas, Mateusz Waleryn, Dawid Kasperek, Tomek Słomka, Łukasz Ringwelski i Kacper Kondracki, a ich trenerem był i ciągle jest (podczas sobotnich spotkań na naszym Orliku) ks. Sławek.
Choć nie znaleźliśmy się na podium to fajnie było spotkać się z lektorami z całej diecezji i w Bożym duchu powalczyć na sportowym boisku.

Z kolei tydzień później, też w Toruniu, odbyły się Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Halowej. Jednym z zawodników naszej diecezji był nikt inny jak ks. Sławek.

Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych

2016_zjazd_LSOW sobotę, 2 kwietnia, w Toruniu odbył się Diecezjalny Zjazd Służb Liturgicznych. Nie mogło tam zabraknąć delegacji naszej parafii – ministrantów i lektorów, którzy pojechali do Torunia z ks. Andrzejem.

Wszystko rozpoczęło się w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie zebranych przywitał ks. Dawid Urbaniak, diecezjalny duszpasterz LSO i ks. Dariusz Zagórski, rektor WSD. Klerycki zespół muzyczny zachęcał do wspólnego wychwalania Pana śpiewem, a śpiewy te przeplatane były świadectwami kleryków (także pochodzącego z naszej parafii kleryka Mateusza).

Następnie w pielgrzymce udaliśmy się do sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tam przywitał nas kustosz, ks. prałat Stanisław Majewski, który wszystkich ministrantów i lektorów przeprowadził przez Jubileuszową Bramę Miłosierdzia.

Punktem centralnym obchodów była Msza św., którą sprawował i słowo Boże wygłosił ks. biskup Andrzej Suski. Opowiadał o kulcie Bożego Miłosierdzia, posłudze ministranckiej i zachęcał do ochotnego otwarcia swoich serc na głos Bożego powołania.

Po Mszy św. przyszedł czas na pokrzepienie ciała.

Ostatnim punktem spotkania była konferencja o miłości Boga Ojca, którą poprowadziła siostra z miejscowego Zgromadzenia Sióstr MB Miłosierdzia.

Dzień ten upłynął nam w braterskiej atmosferze. Bogu niech będą dzięki za wszystko co dane nam było przeżyć!