Procesja Bożego Ciała

Boże Ciało to najwspanialsza z okazji do uczczenia Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Jak co roku przez ulice naszego osiedla przeszła procesja eucharystyczna.

Procesja rozpoczęła się po Mszy św. sprawowanej przez Ks. Proboszcza. Przy czterech ołtarzach rozważaliśmy usłyszane teksty Ewangelii i modliliśmy się Suplikacjami. Przy trzecim ołtarzu na skarpie przy ul. Łęgi została odprawiona Msza św., której przewodniczył Ks. Proboszcz w koncelebrze księży wikariuszy, a homilię wygłosił ks. Andrzej.

Składamy serdeczne "Bóg zapłać" wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i uroczystego przebiegu procesji: tym, którzy przygotowali ołtarze, dziewczynkom sypiącym kwiatki, Służbie Liturgicznej, Panu Andrzejowi i Panu Januszowi niosącym chorągwie, feretrony i baldachim, wszystkim, którzy przyozdobili okna swoich mieszkań. Dziękujemy także Straży Miejskiej za bezpieczny przebieg procesji.

"Pragniemy, aby Duch Święty umocnił nas…"

2016_Bierz_02W środę, 25 maja, podczas Mszy św. o godz. 18.00, 42 młodych (i nieco starszych) naszych Parafian otrzymało dary Ducha Św. w Sakramencie Bierzmowania. Sakramentu dojrzałości udzielił im Ks. Biskup Józef Szamocki.

Po dziewięciomiesięcznym przygotowaniu doszli oni do końca pewnego etapu w swoim życiu, ale i do początku następnego – swojego dojrzałego życia chrześcijańskiego. Na początku rodzice, podkreślając ogromne trudności w wychowaniu dzisiejszej młodzieży, poprosili Księdza Biskupa, o umocnienie ich pociech Bożym błogosławieństwem i darami Ducha. Liturgia została przygotowana przez samą młodzież. Również oni w darach ofiarnych złożyli symbole darów Ducha, które przyjęli, ofiarę na toruńskie Seminarium Duchowne oraz kustodię do przechowywania Najśw. Sakramentu jako dar dla parafii.

Pod koniec liturgii młodzież podziękowała za posługę Biskupa Józefa, dzięki której otrzymali tak cenne dary. Na prośbę młodych Ksiądz Biskup poświecił im pamiątkowe krzyże.

Festyn Parafialny

2016_Festyn_10W radosnej atmosferze upłynęło popołudnie ostatniej niedzieli w naszej parafii. A wszystko to za sprawą corocznego Festynu Parafialnego, który zgromadził na przykościelnym placu sporą liczbę Parafian i Sympatyków naszego kościoła oraz mieszkańców Grudziądza.
Cała zabawa rozpoczęła się o godz. 14.00 od wspólnych tańców i koncertu naszej scholki parafialnej.
Dużą popularnością cieszył się mecz piłki nożnej, który chwilę po 15 rozegrany został na pobliskim Orliku. Naprzeciw siebie stanęli księża wikariusze wspierani przez swoich kolegów z innych parafii (ks. Patryk z Tarpna i ks. Mateusz z parafii Wniebowzięcia NMP) oraz parafianie. W bramkach stanęli w potrojonej sile lektorzy naszej parafii. Mecz, choć wyrównany w walce i zaangażowaniu, zakończył się zwycięstwem Parafian i to aż 3 do 0. Tym co było w tym meczu wyjątkowe były stroje, w których grali zawodnicy.
Przez całe popołudnie czas umilały śpiewy naszej scholki parafialnej i osiedlowego kabaretu. Zabawy proponowane przez bractwa rycerskie z Grudziądza i okolicy cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci. Organizatorzy cały czas serwowali smaczne kiełbaski, naleśniki i nie tylko. Przez całe popołudnie trwała też kwesta parafialna.
Po godz. 17 rycerze zaprezentowali rekonstrukcję bitwy nad jeziorem Rządz, która stoczona została latem 1243 lub w lutym 1244 roku, pomiędzy Prusami a wojskami zakonu krzyżackiego.
Ostatnim zaplanowanym punktem był koncert i pokaz tańców zespołu polonijnego „Mara” z Maria Górka na Białorusi.
A na koniec pojawiła się niespodzianka. Do niemal godziny 21 przygrywał i śpiewał pan Paweł z Nowego Miasta Lubawskiego. Był to czas na dalszą zabawę i taniec. Chętnie wzięli w niej udział księża oraz parafianie niezależnie od wieku (co widać na zdjęciach).
Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom (zwłaszcza p. Marii Majka koordynującej wszystkie przygotowania), którzy jak co roku chętnie zaangażowali się w przygotowanie festynu. To dzięki nim mogliśmy też wziąć udział w tak wielu fantastycznych atrakcjach. Słowa uznania także dla młodzieży ze wspólnoty „Grzesznicy Staśka” oraz dla ministrantów i lektorów za przygotowanie i posprzątanie placu przykościelnego. Ale dziękujemy też tym, którzy uczestniczyli w tym radosnym dniu dla naszej parafii.
Do zobaczenia za rok!

Wspomnienie Patrona, św. Stanisława, Biskupa i Męczennika

2016_uroczystosc_patron_018 maja cały Kościół w Polsce uroczyście wspomina swojego Patrona, św. Stanisława, Biskupa i Męczennika. Również nasza wspólnota parafialna tego dnia uczciła swojego Świętego Patrona!
Uroczystej sumie odpustowej przewodniczył Ks. Biskup Andrzej Suski w koncelebrze Ks. Proboszcza i Ks. Kanonika Zdzisława Syldatka z sąsiedniego Mniszka. Zaszczyciło nas również swoją obecnością licznie zebrane duchowieństwo z obydwu dekanatów Grudziądza. Wśród wiernych wypełniających świątynię szczególnie uwagę przykuwały dzieci pierwszokomunijne kończące Biały Tydzień.
W swojej homilii Ksiądz Biskup odwołując się do przeczytanej Ewangelii wyszedł od obrazu Jezusa, Dobrego Pasterza. Wspominając, że wielu było takich duchownych, którzy naśladowali Jezusa. Wśród nich jednym z najsławniejszych jest św. Stanisław. Tym co zdecydowało o jego wielkości i wyjątkowości była wierność – wierność Bogu w miłości. Ta wierność jest motywem i sensem działania i poświęcenia. Ks. Biskup zauważył, że nie musiał się nasz Patron narażać, miał możliwość układania się z królem. Ale on był wierny Ewangelii Jezusowej! „Tak wierność Bogu spotkała się z ludzką przemocą, zarazem ludzką słabością… Staje się wzorem wierności Bogu aż do końca, aż do męczeństwa. Poszedł bowiem śladami Jezusa Chrystusa, Dobrego Pasterza”.
Biskup Andrzej mówił także o wierności św. Stanisława wobec ludzi, dla których był pasterzem. Król „zabił pasterza, ale nie zabił wierności Bogu i człowiekowi. Ta wierność stała się chlubą i wzorem naśladowania dla innych” – wielu naśladowców zostało wymienionych z imienia i nazwiska.
Kolejnym przejawem wierności św. Stanisława była wierność Ojczyźnie, przez którą stał się patronem ładu moralnego. „Potrzeba ludzi sumienia” – mówił Ksiądz Biskup – gdyż jeśli takich nie będzie na nic nie przydadzą się wprowadzane wielorakie reformy.
Zachęcił nas wszystkich Ksiądz Biskup do wspólnej modlitwy w intencji naszej parafii, a także do modlitwy o nowe i święte powołania do służby Bożej.
Pod koniec Mszy św. Ksiądz Biskup pobłogosławił rodziny, które zaczynają formację w nowopowstałej wspólnocie Kościoła Domowego wręczając każdej z nich księgę Pisma Świętego i życząc wielu Bożych łask.
Procesja dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem zakończyła uroczystości odpustowe.
Uczestniczące w Mszy św. dzieci pierwszokomunijne po liturgii miały okazję do wspólnej fotografii z Księdzem Biskupem Andrzejem. Podobne zdjęcie zrobiono Służbie Ołtarza i Kościoła Domowego.
Pod koniec uroczystej agapy w plebanii Ksiądz Biskup wobec zebranego duchowieństwa ogłosił, że naszego Księdza Proboszcza mianował kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej Grudziądzkiej.
Serdeczne Bóg zapłać wszystkim za przygotowanie uroczystości odpustowej i jej wspólne przeżywanie.

I Komunia Święta w naszej parafii

2016_I_komunia_01Dzień 1 maja był świętem naszej parafii. Tego dnia 94 dzieci z klas trzecich po raz pierwszy przyjęło Komunię św.
Mszy św. przewodniczył Ksiądz Proboszcz. Do tej wielkiej uroczystości dzieci przygotowywały się od września ubiegłego roku. W każdą niedzielę uczestniczyły we Mszach św., uczęszczały na nabożeństwa różańcowe, roraty czy Drogę Krzyżową. W czasie lekcji religii uczyły się podstaw Katechizmu, a podczas coniedzielnych katechez ks. Sławka coraz bardziej starały się zgłębić tajemnice, do których się przygotowywały. Także w domach, rodzice starali się poprzez rozmowy i wspólną modlitwę jak najlepiej przygotować je do tego ważnego wydarzenia w ich życiu. Tak nastawione w sobotnie przedpołudnie dzieci te, z wielkim wzruszeniem, po raz pierwszy przystąpiły do spowiedzi świętej.
W czasie Mszy św. wybrane dzieci uczestniczyły w ich celebracji: przygotowały czytania, psalm, modlitwę powszechną, składały dary i podziękowania. Najpiękniejszym darem dzieci I-komunijnych i ich Rodziców jest nowa monstrancja.
Po zakończonych uroczystościach dzieci udały się do domów, by tam w gronie najbliższych świętować ten wielki dzień.
Popołudniu Ks. Proboszcz poprowadził dla dzieci nabożeństwo majowe, w czasie którego zostały one włączone do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Rozdano także pamiątkowe obrazki i wykonano zdjęcia.
Teraz przez cały tydzień dzieci uczestniczą codziennie w Mszach Świętych przeżywając tzw. Biały Tydzień.