Obchody Wielkiego Czwartku

2016_wielki_czwartek_02W wielkoczwartkowe przedpołudnie Ks. Andrzej i Kamil, lektor naszej parafii, udali się do toruńskiej Katedry św. Janów, by uczestniczyć w Mszy Krzyżma. Zebrało się na niej mnóstwo kapłanów całej diecezji pod przewodnictwem Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego. Podczas uroczystej liturgii kapłani odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a Ks. Biskup poświęcił oleje święte, które trafiły do parafii całej diecezji i służyć będą do udzielania sakramentów świętych.

W naszym kościele o godz. 18.00 rozpoczęła się Msza Wieczerzy Pańskiej. Licznie zebrani wierni wraz z kapłanami dziękowali dobremu Bogu za sakramenty Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczystej Liturgii koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Proboszcz. Przed rozpoczęciem celebracji dzieci, młodzież, Służba Liturgiczna i dorośli Parafianie złożyli kapłanom życzenia z okazji ich święta. W homilii Ks. Proboszcz mówił o tajemnicy Eucharystii i Kapłaństwa, zachęcił do modlitwy w intencji powołań, a zwracając się do ministrantów i lektorów prosił, by nie bali się odpowiedzieć na głos Bożego powołania. W procesji z darami ofiarnymi wspólnota Żywego Różańca ofiarowała parafii piękny biały ornat.

Zakończeniem wielkoczwartkowej Mszy św. było przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy, symbolizującej modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym oraz pojmanie i uwięzienie. Wieczorna adoracja była odpowiedzią na Chrystusowe zaproszenie „Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie”.