Festyn Parafialny

2016_Festyn_10W radosnej atmosferze upłynęło popołudnie ostatniej niedzieli w naszej parafii. A wszystko to za sprawą corocznego Festynu Parafialnego, który zgromadził na przykościelnym placu sporą liczbę Parafian i Sympatyków naszego kościoła oraz mieszkańców Grudziądza.
Cała zabawa rozpoczęła się o godz. 14.00 od wspólnych tańców i koncertu naszej scholki parafialnej.
Dużą popularnością cieszył się mecz piłki nożnej, który chwilę po 15 rozegrany został na pobliskim Orliku. Naprzeciw siebie stanęli księża wikariusze wspierani przez swoich kolegów z innych parafii (ks. Patryk z Tarpna i ks. Mateusz z parafii Wniebowzięcia NMP) oraz parafianie. W bramkach stanęli w potrojonej sile lektorzy naszej parafii. Mecz, choć wyrównany w walce i zaangażowaniu, zakończył się zwycięstwem Parafian i to aż 3 do 0. Tym co było w tym meczu wyjątkowe były stroje, w których grali zawodnicy.
Przez całe popołudnie czas umilały śpiewy naszej scholki parafialnej i osiedlowego kabaretu. Zabawy proponowane przez bractwa rycerskie z Grudziądza i okolicy cieszyły się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci. Organizatorzy cały czas serwowali smaczne kiełbaski, naleśniki i nie tylko. Przez całe popołudnie trwała też kwesta parafialna.
Po godz. 17 rycerze zaprezentowali rekonstrukcję bitwy nad jeziorem Rządz, która stoczona została latem 1243 lub w lutym 1244 roku, pomiędzy Prusami a wojskami zakonu krzyżackiego.
Ostatnim zaplanowanym punktem był koncert i pokaz tańców zespołu polonijnego „Mara” z Maria Górka na Białorusi.
A na koniec pojawiła się niespodzianka. Do niemal godziny 21 przygrywał i śpiewał pan Paweł z Nowego Miasta Lubawskiego. Był to czas na dalszą zabawę i taniec. Chętnie wzięli w niej udział księża oraz parafianie niezależnie od wieku (co widać na zdjęciach).
Serdecznie dziękujemy wszystkim organizatorom (zwłaszcza p. Marii Majka koordynującej wszystkie przygotowania), którzy jak co roku chętnie zaangażowali się w przygotowanie festynu. To dzięki nim mogliśmy też wziąć udział w tak wielu fantastycznych atrakcjach. Słowa uznania także dla młodzieży ze wspólnoty „Grzesznicy Staśka” oraz dla ministrantów i lektorów za przygotowanie i posprzątanie placu przykościelnego. Ale dziękujemy też tym, którzy uczestniczyli w tym radosnym dniu dla naszej parafii.
Do zobaczenia za rok!